آزمون استخدامی آموزش و پرورش از چه مواد درسی است؟

در آزمون‌های سنوات گذشته، مواد و مفاد آزمون به دو سطح عمومی و اختصاصی تقسیم می‌شدند. برای آزمون جدید سه حیطه عمومی، اختصاصی و تخصصی پیش‌بینی شده است.

 

مواد حیطه عمومی

۱- تاریخ و فرهنگ تمدن: خدمات متقابل ایران و اسلام / نویسنده: شهید مطهری انتشارات صدرا – صعود چهل ساله / نویسنده : سید محمد حسین راجی، سیدمحمدرضا خاتمی انتشارات زائر رضوی.

۲- تعلیم و تربیت اسلامی: مبانی نظری تحول بنیادین در نظام تعلیم و تربیت رسمی-عمومی جمهوری اسلامی: بخش اول« شامل: تبیین چیستی تربیت- تبیین چرایی تربیت- تبیین چگونگی تربیت» و بخش دوم«شامل: تبیین چیستی تربیت رسمی و عمومی- تبیین چرایی تربیت رسمی و عمومی- تبیین چگونگی تربیت رسمی و عمومی»

۳- معارف و اندیشه اسلامی : طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن / نویسنده: سید علی خامنه‌ای، انتشارات: صهبا – انسان ۲۵۰ ساله / نویسنده: سیدعلی خامنه ای. انتشارات، صهبا.

۴- دانش اجتماعی و حقوق اساسی: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران- وصیتنامه الهی سیاسی حضرت امام خمینی (ره) – بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی.

 

مواد حیطه اختصاصی

اسناد و قوانین بالادسی آموزش و پرورش : سیاست­‌های کلی ایجاد تحول در آموزش و پرورش- سند تحول بنیادین آموزش و پرورش جمهوری اسلامی/ مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی- آیین‌نامه اجرایی مدارس/ مصوب سال ۱۴۰۰ شورای عالی آموزش و پرورش.

روش‌­ها و فنون تدریس : بخش دوم و سوم کتاب روش‌ها و فنون تدریس/ نویسنده: حسن شعبانی ناشر انتشارات سمت – کتاب راهنمای معلم کلاس­های چندپایه فصل ۱-۳-۵)

روانشناسی تربیتی: برای داوطلبان آموزگار ابتدایی: بخش‌های دوم، سوم، چهارم و پنجم کتاب روانشناسی پرورشی نوین(روانشناسی یادگیری و آموزش دکتر علی اکبر سیف نشر دوران) – و برای داوطلبان آموزگار استثنایی (روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی): کتاب دانش‌آموزان استثنایی؛ مقدمه‌ای بر آموزش ویژه؛ مولفان دانیل هالاهان و جیمز کافمن؛ ترجمه علیزاده، صابری، هاشمی و محی الدین، نشر ویرایش یا ارسباران؛ کتاب مقدمه‌­ای بر اصول توانبخشی معلولان؛ تالیف عباس داورمنش و فرید براتی سده، نشر رشد.

سنجش و اندازه گیری پیشرفت تحصیلی: فصول ۵ تا ۱۶ کتاب اندازه گیری، سنجش و ارزشیابی آموزشی علی اکبر سیف انتشارات دوران – راهنمای معلم در ارزشیابی توصیفی کد ۵/۵۳ سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی.

 

مواد حیطه تخصصی

۱. مفاهیم پایه متون و روش‌های یاددهی قرآن و هدیه­‌های آسمانی دوره ابتدایی: نهج‌­القرآن راهنمای معلم قرآن اول تا ششم ابتدایی- راهنمای معلم هدیه‌های آسمانی پایه سوم و ششم.

۲. مفاهیم پایه متون و روش‌های یاددهی ریاضی دوره ابتدایی: راهنمای معلم ریاضی اول و ششم.

۳. مفاهیم پایه متون و روش‌های یاددهی علوم تجربی دوره ابتدایی :کتاب راهنمای معلم علوم تجربی دوم و چهارم و ششم.

۴. مفاهیم پایه متون و روش‌های یاددهی فارسی دوره ابتدایی: راهنمای معلم فارسی اول و چهارم و ششم.

۵. مفاهیم پایه متون و روش‌های یاددهی مطالعات اجتماعی دوره ابتدایی: کتاب راهنمای معلم اجتماعی پنجم و ششم ابتدایی.

تمام سوالات مواد آزمون حیطه عمومی، اختصاصی و تخصصی به صورت چهارگزینه‌ای با ضریب یک (۱) می‌باشند. ضمنا به ازای هر پاسخ اشتباه به سوالات، یک سوم نمره منفی در نظر گرفته خواهد شد.

تعداد سوالات امتحان حیطه عمومی۸۰ سوال خواهد بود که به صورت چهار گزینه‌‌ای و با احتساب یک سوم نمره منفی طراحی خواهد شد.

سوالات حیطه های اختصاصی و تخصصی در امتحان مشترک فراگیر (آزمون کتبی) و به صورت چهار گزینه‌‌ای با احتساب یک سوم نمره منفی به ترتیب ۴۰ و ۸۰ سوال خواهد بود.

با ثبت نام در دوره آمادگی آزمون استخدامی چه امکانات و خدماتی دریافت می کنیم؟

1. کلاس های آنلاین برای تمامی منابع

مهمترین فاکتور قبولی در آزمون تسلط به منابع آزمون می باشد، با توجه به زمان محدودی که تا آزمون در اختیار دارید، شرکت در کلاس های آموزشی آنلاین که توسط برترین اساتید مجرب و خبره برگزار می گردد بهترین انتخاب می باشد.

 

2. ارائه جزوه های نکات مهم و تست های جامع
یکی دیگر از امتیازات این دوره، جزوات و تست هایی هستند که تحت عنوان خلاصه ای از نکات مهم درسی توسط برخی اساتید به شرکت کنندگان ارائه می شود. این امر می تواند روند مطالعه و مرور دروس و همچنین فرایند تست زنی افراد را سهولت بخشد.

 

3. برنامه ریزی درست و اصولی
از دیگر فواید شرکت در این کلاس ها می توان به برنامه ریزی اصولی کلاس های آنلاین اشاره کرد که توسط کارشناسان خبره طراحی شده است تا داوطلبان بتوانند در زمان اندک باقی مانده تا آزمون، خودشان را برای آزمون کاملا آماده کنند.

 

4. شبیه سازی اتاق مصاحبه
همان طور که می دانید بعد از قبولی در آزمون، در ارزیابی تکمیلی با شما مصاحبه خواهد شد، برای تسهیل کردن هرچه بیشتر تمام مراحل نیز اتاق مصاحبه را در یک کلاس آنلاین برای شما شبیه سازی می کنیم تا با خیال راحت و اطمینان خاطر بتوانید این مرحله را نیز با موفقیت سپری کنید.

 

5.آموزش تست زنی
دانستن نکات تست زنی و توانایی تست زدن از مهمترین مهارت هایی است که داوطلبان حتما باید داشته باشند، این مهارت مهم را هم توسط اساتید مجرب تست زنی به شما آموزش می دهیم.

 

 6.آموزش مدیریت زمان

با توجه به اینکه شرکت کنندگان این آزمون بسیار زیاد و رقابت در این آزمون بسیار دشوار است و همچنین مدت زمان باقی مانده تا آزمون بسیار محدود می باشد آماده شدن هرچه سریع تر شما در این بازه زمانی کم، بسیار مهم است، بنابراین داشتن مهارت مدیریت زمان برای داوطلبان بسیار حائزه اهمیت بوده که ما در این دوره این مهارت مهم را هم به شما آموزش می دهیم.

تذکر مهم: ثبت نام در این دوره ی آموزشی صرفا برای آمادگی آزمون مذکور بوده و داوطلبان گرامی برای ثبت نام در آزمون فوق می بایست در زمان مقرر شده توسط سازمان سنجش، حتما از طریق سایت سازمان سنجش و آموزش کشور اقدام به ثبت نام در آزمون نمایند.