ممنوعیت به‌کارگیری معلم خرید خدمات در مدارس بعد از آزمون استخدامی آموزش و پرورش

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: بعد از آزمون استخدامی آموزش و پرورش که ۸ اردیبهشت سال ۱۴۰۲ برگزار می‌شود، به کارگیری نیروی خرید خدمات آموزشی در آموزش و پرورش ممنوع است.

صادق ستاری‌فرد معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس از ممنوعیت به‌کارگیری معلم خرید خدمات در مدارس بعد از آزمون استخدامی آموزش و پرورش خبر داد و اظهار کرد: در مجوزی که سازمان اداری و استخدامی برای آموزش و پرورش ارسال کرده، صراحتا اعلام کرده است که به منظور تامین نیروی انسانی مورد نیاز در شغل‌محل‌هایی که تاکنون به این طریق جذب معلم انجام شده است، مجوز جذب پیمانی ۱۹ هزار و ۸۶۱ نفر صادر شده است و افراد جذب شده از این طریق جایگزین نیروهای فصلی و موقت می‌شوند.

وی ادامه داد بر این اساس نیروهای خرید خدماتی که تمایل به ادامه همکاری با آموزش و پرورش دارند باید در آزمون استخدامی جدید آموزش و پرورش شرکت کنند.

ستاری‌فرد تصریح کرد: طبق تبصره ۲۰ قانون بودجه هرگونه به کارگیری نیروی انسانی و تمدید قرارداد در قالب خرید خدمات آموزشی برای سال آتی مورد تایید سازمان اداری و استخدامی نخواهد بود لذا از این افراد خواهش می‌کنیم در آزمون استخدامی ۸ اردیبهشت شرکت کنند.

استخدام و توانمندسازی معلم جدید در در بهار و تابستان ۱۴۰۲

 

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: بی شک در حال حاضر نیازمند جذب نیروی انسانی خواهیم بود که بخشی از طریق دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و فرهنگیان انجام می‌شود و ان‌شاءالله در بهار و تابستان نسبت به جذب نیروی انسانی و دوره‌های توانمندسازی اقدام خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، محمدمهدی کاظمی معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش امروز در حاشیه اختتامیه همایش ملی تجلیل از دبیران منتخب درس آمادگی دفاعی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به تغییرات در جمعیت دانش آموزی که طی سال‌های گذشته اتفاق افتاده بود و رشد جمعیتی در دوره ابتدایی داشتیم، طبیعتا این رشد جمعیت از سال گذشته از دوره ابتدایی وارد دوره متوسطه شد.

وی افزود: باید برای این موضوع پیش‌بینی داشته باشیم که در سال‌های آینده با مشکل و کمبود نیروی انسانی مواجه نشویم و در این راستا یک تحلیلی از وضعیت موالید از دانش‌آموزانی که امسال متولد می‌شوند تا دانش آموزانی که در حال حاضر از پایه اول تا ششم ابتدایی مشغول تحصیل هستند، داشته باشیم یعنی این دانش‌آموزان بعد از تحصیل در دوره ابتدایی وارد دوره متوسطه می‌شوند پس می‌توانیم وضعیت را تا ۱۰ سال آینده پیش بینی کنیم.

کاظمی افزود: بی شک در حال حاضر نیازمند جذب نیروی انسانی خواهیم بود که بخشی از طریق دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و فرهنگیان انجام می‌شود اما ضرورت دارد که بخشی از کمبود نیروی انسانی را از طریق ماده ۲۸ انجام دهیم. در همین راستا این نیاز سنجی صورت گرفته و مجوزهای لازم از سازمان امور اداری و استخدامی گرفته شده است که ان‌شاءالله در بهار و تابستان نسبت به جذب نیروی انسانی و دوره‌های توانمندسازی اقدام خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه اولویت در جذب نیروی انسانی در دوره متوسطه اول است و پس از آن هم در دوره دوم متوسطه، آموزش فنی و حرفه‌ای و کاردانش است، افزود: چرا که آنجا افزایش سهم خواهیم داشت و لازم است که پیش بینی نیروی انسانی، فضا و تجهیزات را داشته باشیم.

وی درباره جذب نخبگان سایر دانشگاه‌ها برای مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه فرهنگیان اظهار کرد: این به عنوان یکی از شیوه‌های جذب در معاونت برنامه ریزی و توسعه وزارت آموزش و پرورش به عنوان یکی از روش‌های کمک کننده به جذب مطرح است اما شیوه آزمون همان ماده ۲۸ است

کاظمی درباره ایجاد رشته جدید، افزود: رشته‌های مختلفی در دوره متوسطه دوم در آموزش فنی و حرفه‌ای و کاردانش تعریف می‌شود که به عنوان رویکرد و محتوای برنامه درسی مطرح است نه به عنوان رشته مجزا
اما اگر ضرورت پیدا کند براساس نیاز سنجی، رشته جدید ایجاد می‌شود. گام اول الزام ایجاد رشته نیاز سنجی است و این نیاز سنجی از بازار کار ایجاد می‌شود.

وی تصریح کرد: به دنبال ایجاد سواد رسانه‌ای و در گام بعد آماده سازی دانش آموزان برای تقویت در تفکر طراحی و الگوریتمی هستیم که در دانش آموزان این تفکر ارتقا پیدا کند. در نایجه سواد رسانه‌ای راهم ارتقا می‌دهد که از طریق هوش مصنوعی در متوسطه اول شروع شده و ان‌شاءالله در متوسطه دوم هم ادامه پیدا می‌کند.

برگزاری آزمون استخدامی آموزش و پرورش در ۸ اردیبهشت ۱۴۰۲

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش از برگزاری آزمون استخدامی آموزش و پرورش در ۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ خبر داددو گفت: امسال ۲۸ هزار و ۱۷ نفر آموزگار استثنایی، ابتدایی و عشایری و مرزی جذب می شوند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، نشست خبری صادق ستاری‌فرد معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش صبح امروز ششم اسفندماه برگزار شد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع در ابتدای این نشست خبری در مورد رتبه‌بندی معلمان اظهار کرد: ۹۳۰ هزار پرونده رتبه بندی تشکیل شد که شامل شاغلین و بازنشستگان است.نو معلمان قریب به ۱۳۰ هزارنفر از این عدد را شامل می شود. حدود ۴۱۱ هزار و ۸۷۰ هزار حکم قطعی صادر شده است. ۶۶هزار و ۲۶۳ نفر بازنشسته هستند و ۳۴۵ هزار و ۶۰۷ شاغلین هستند. توزیع رتبه ها از یک تا پنج انجام شده است. رتبه یک ۳۱ هزار ۵۹۲ نفر، رتبه دو ۸۱ هزار و ۲۸ نفر، رتبه سه ۲۱۸ هزار و ۵۸۱ نفر و رتبه چهار ۱۳ هزار ۱۶۸ نفر و رتبه پنج هزار و ۲۳۸ نفر هستند.

او در ادامه گفت: تا پایان سال امیدواریم رتبه بندی را به سرانجام برسانیم. آن‌هایی که احکام قطعی گرفته اند این امکان را دارند که حکم خود را در سامانه مشاهده کنند. از ۹ اسفندماه امکان شکایت و اعتراض وجود دارد و در سامانه شرایط اعتراض به رتبه بارگذاری خواهد شد.

ستاری‌فرد افزود: در سال آینده با موجی از بازنشستگی روبه‌رو می‌شویم و ۸۴ هزار نفر سال بعد مشمول بازنشستگی هستند.۲۰ درصد از این افراد پیش بینی می کنیم در آموزش و پرورش بمانند و ۷۰ هزار نفر پیش بینی بازنشستگی ماست. راهکار ما این است که خروجی دانشگاه فرهنگیان جایگزین شود اما خروجی فعلی این دانشگاه کفاف نیاز ما را نمی دهد. ۴۱۸ متر مربع از آموزش و پرورش در اختیار دانشگاه فرهنگیان قرار داده شد تا بتوانند اقدام جدی انجام دهد.

او تاکید کرد: ۲۰ هزار نفر از طریق دانشگاه فرهنگیان نیرو تامین می‌کنیم و بقیه نیاز را باید از طریق قانون و ماده ۲۸ تامین کنیم. ساز و کار ماده ۲۸ تغییراتی جدی کرده و اگر بخواهیم در چند دسته این تغییرات را بسط دهیم به جذب نیروی با کیفیت می انجامد. پیشنهاد و پیش بینی ما این بود آزمون استخدامی آخر اسفندماه باشد اما با توجه به ایجاد زمان برای مطالعه و برای اینکه با چالش انتهای سال مواجه نشویم، آزمون استخدامی سال ۱۴۰۲ برگزار می شود. در فروردین ماه که مصادف با ماه مبارک رمضان است آزمون را در ۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ برگزار خواهیم کرد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع ادامه داد: فرایند ثبت نام آخر همین هفته از ۹ یا ۱۰ اسفند شروع می شود. آزمون فعلا برای جذب دوره ابتدایی انجام می شود. ۲۴ هزار و ۶۹۴ معلم ابتدایی، ۲ هزار و ۳۳۲ نفر معلم دانش آموزان استثنایی و برای مناطق عشایری و مرزی ۹۹۲ نفر جذب می کنیم. در مجموع ۲۸ هزار و ۱۷ نفر آموزگار استثنایی، ابتدایی و عشایری و مرزی جذب می شوند.